behnama
17 دی 1401 - 19:23

آسمان قزوین تا اواسط هفته برفی و مه‌آلود است

مدیرکل هواشناسی استان قزوین گفت: از اواخر وقت امروز تا روز سه‌شنبه ۲۰ دی‌ماه شاهد بارش پراکنده برف و استقرار هوای مه‌آلود در آسمان استان قزوین هستیم.

یوسف شیخ‌الملوکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین، از برفی شدن هوای استان از امشب خبر داد و اظهار داشت: از اواخر وقت امروز شنبه تا روز سه‌شنبه 20 دی‌ماه شاهد بارش پراکنده برف و استقرار هوای مه‌آلود در آسمان استان قزوین هستیم که این پدیده در برخی مناطق گاهی با وزش باد هم همراه خواهد شد.

وی با بیان اینکه هوای 3 روز آینده نیمه‌ابری تا ابری خواهد بود، اضافه کرد: بنابراین بر اساس آخرین نقشه‌های پیش‌یابی تا اواسط هفته با گذر متناوب امواج تراز میانی جو در پاره‌ای مناطق به ویژه ارتفاعات شاهد افزایش ابر، بارش برف و وقوع پدیده مه خواهیم بود که در ارتفاعات شمالی بارش برف سنگین خواهد بود.

شیخ‌الملوکی ادامه داد: با توجه به بارش برق و وجود هوای مه‌آلود شاهد لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید افقی و اختلال در تردد به ویژه در مناطق سردسیر و کوهستانی هستیم و به همین خاطر هم‌استانی‌ها و سایر هموطنان باید در ترددهای برون‌شهری و درون‌شهری احتیاط لازم را رعایت کنند و در ضمن از سفرهای غیرضروری به نقاط کوهستانی و مرتفع بپرهیزند.

وی تصریح کرد:‌ مسافرت به ارتفاعات شمالی دارای تبعات و خطرات جانی است و در صورت ضرورت برای سفر به این ارتفاعات رعایت نکات ایمنی و مجهز کردن خودروها به تجهیزات زمستانی به ویژه زنجیر چرخ الزامی است. همچنین کوهنوردان باید از صعود به ارتفاعات اجتناب کنند و کارفرمایان هم انجام کار در اماکن و مناطق مرتفع را ممنوع کنند.

پایان آلودگی هوای استان قزوین بعد از هفته‌ها

عضو شورای پیشگیری از بحران استان قزوین در بخش دیگری از این گفتگو از پایان وضعیت آلودگی هوای استان قزوین بعد از چندهفته خبر داد و گفت: در حال حاضر شاخص آلودگی هوا در شهر قزوین به 89، در الوند به 85 و در آبیک به 44 پی‌پی‌ام کاهش یافته است و شهر آبیک بعد از حدود یک‌ ماه هوای پاک را تجربه می‌کند.

شیخ‌الملوکی افزود: اگر وزش باد همچنان ادامه پیدا کند، با توجه به ناپایداری جوی و بارش‌ برف در روزهای آینده می‌توانیم امیدوار باشیم که حداقل تا میانه هفته با شرایط آلودگی هوا مواجه نشویم. با این حال سرمای هوا استمرار خواهد داشت و مردم باید مدیریت حامل‌های انرژی را جدی بگیرند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 961432