behnama
14 آذر 1401 - 14:41

تداوم اختلاف دوحه و منامه؛ انزوای رژیم آل خلیفه در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

سیاست متزلزل خارجی و داخلی رژیم آل خلیفه در بحرین منجر به منزوی شدن این رژیم در خلیج فارس و جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،رژیم آل خلیفه  توطئه‌هایی را که علیه مردم خود و قطر کاشته بود با منزوی شدن در خلیج فارس و در مهم‌ترین رویداد ورزشی جهان درو کرد.

« حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین برای مراسم افتتاحیه جام جهانی 2022 قطر دعوت نشد.

به گزارش بلومبرگ، قطر به درخواست‌های رژیم آل خلیفه برای باز کردن حریم هوایی بین دو کشور برای بهره مندی تجاری از جام جهانی  2022  قطر پاسخ نداد.

اما آنچه مهمتر از بی‌اعتنایی قطر به دولت بحرین است، تحقیر آل خلیفه پس از توافق امارات و عربستان سعودی با قطر و احیای روابط بین آنها و ناتوانی  این رژیم  در برداشتن گامی به سوی  همسایگان خود است. رسانه‌های قطری همچنان به افشاگری‌های منفی از دولت بحرین ادامه می‌دهند.

این سردرگمی سیاسی رژیم آل خلیفه باعث نارضایتی برخی  شهروندان بحرینی شد. همچنین پروازهای مستقیم بین منامه و دوحه  متوقف شد و هواداران فوتبال را بر آن داشت که به عربستان سعودی رفته و ساعت‌های طولانی با خودروهای خود به مرزهای قطر بروند تا به دوحه برسند.

جام جهانی قطر 2022 تا 18 دسامبر  ادامه خواهد داشت و این درحالی است که بسیاری از بحرینی‌ها نمی‌توانند از خلال پروازهای مستقیم از بحرین به قطر که تنها حدود 45 دقیقه است، سفر کنند.

قطر همچنان به دعوت بحرین برای انجام مذاکرات دوجانبه جواب نمی‌دهد. همانطور که اخیرا «عبدالطیف بن راشد الزیانی» وزیر امور خارجه بحرین در جریان دیدار با مدیران رسانه‌ای و خبرگزاری‌های بحرین در رابطه با روابط منامه  و  دوحه اعلام کرد: در راستای بیانیه «العلا» تابحال چندین بار از مسئولان در قطر دعوت کرده‌ام تا با برگزاری مذاکرات دوجانبه‌، مسائل مورد اختلاف باقی مانده میان خود را حل کنیم.

وزیر امور خارجه بحرین با ابراز تاسف از عدم پاسخگویی قطر در قبال این دعوت‌ها، گفت: مقامات بحرینی معتقدند که ترک مسائل مورد اختلاف باقی مانده میان دو کشور بدون اینکه اقدامی برای حل آنها صورت بگیرد، صحیح نیست.

وی افزود: مسئولیت عدم حل مسائل مورد اختلاف متوجه مسئولان قطری است که به دعوت‌های من برای برگزاری مذاکرات تا بحال جواب نداده‌اند.

دو کشور دهه‌ها بر سر مرزهای دریایی اختلاف دارند اما در سال 2001 دیوان بین‌المللی دادگستری، به حاکمیت بحرین بر جزایر حوار و منطقه «جراده» و حاکمیت قطر بر جزایر «الزباره»، «جنان» و «فشت الدبیل» حکم داد.

پوشش گسترده خبری تظاهرات مردم بحرین در سال 2011 و سرکوب این قیام توسط آل خلیفه در رسانه «الجزیره» و همچنین حمایت مقامات قطری از جنبش مردمی «الوفاق» بحرین، به ایجاد حوزه جدید اختلاف بین آل خلیفه و آل ثانی منجر شد.

یکی از عواملی که بستر نقض حریم دریایی و هوایی قطر را ایجاد کرده، پیوستن بحرین به روند عادی سازی روابط با اسرائیل در 15 سپتامبر 2020 است. این رخداد و قول مساعد مسئولان اسرائیل به مقامات بحرینی به عرض‌اندام این کشور در منطقه و نقض حریم سرزمینی قطر منجر شده است.

پس از توافق« العلا» و عادی‌سازی روابط قطر با کشورهای تحریم‌کننده، بحرین تنها کشور باقی‌مانده که اختلافات میان آن با قطر هنوز پابرجاست. این اختلافات در جریان بحران سال 2017 قطر تشدید شد اما ریشه‌های بسیار عمیق‌تری دارد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 898250