behnama
12 آذر 1401 - 18:54

۱۲۵ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی به معلولان قزوین اختصاص یافت

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: در قالب اعتبارات بند «ب» تبصره ۱۶ قانون بودجه ۱۲۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات اشتغال‌زایی به معلولان و جامعه هدف بهزیستی استان قزوین اختصاص یافته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، علی دهباشی‌پور امروز در نشست خبری با اهالی رسانه استان قزوین که به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت در سالن جلسات اداره‌کل بهزیستی استان قزوین برگزار شد، اظهار داشت: در همه جای دنیا آمار معلولان را بر حسب 10 درصد جمعیت کشور حساب می‌کنند، اما در ایران مبنای محاسبه جمعیت معلولان 4 درصد جمعیت کشور است که این یک نقطه ضعف محسوب می‌شود.

وی از اجرای طرح غربالگری و رصد معلولیت در استان قزوین خبر داد و گفت: با اجرای این طرح 14 هزار خانواده دارای معلول در استان قزوین شناسایی شدند که بعد از غربالگری صورت‌گرفته 2 هزار خانواده نیازمند به مداخلات تخصصی سازمان بهزیستی در حوزه‌هایی مانند توان‌بخشی و موارد دیگر تشخیص داده شدند.

دهباشی‌پور میزان تعهد اشتغال بهزیستی در استان قزوین را در سال جاری 288 نفر عنوان کرد و افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون برای 272 نفر از جامعه هدف و افراد دارای معلولیت شغل ایجاد کردیم که به معنای تحقق 96.4 درصدی تعهد اشتغال سازمان بهزیستی در این استان است. البته برای 100 نفر دیگر هم شغل ایجاد شده که این آمار هنوز در سامانه رصد اشتغال ثبت نشده است.

وی با اشاره به تخصیص اعتبارات اشتغال‌زایی بهزیستی در سال 1401 ادامه داد: در قالب اعتبارات بند «ب» تبصره 16 قانون بودجه 125 میلیارد و 200 میلیون تومان تسهیلات اشتغال‌زایی به معلولان و جامعه هدف بهزیستی استان قزوین اختصاص یافته است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین همچنین درباره اجرای طرح‌های ساخت مسکن معلولان استان قزوین گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 99 باب واحد مسکونی به خانواده‌های معلول واگذار کردیم که 13 خانواده دومعلولی بودند و سایر خانواده‌های ایتام وابسته به معلولان محسوب می‌شوند.

دهباشی‌پور با انتقاد از عدم تخصیص تسهیلات ودیعه مسکن معلولان استان در سال جاری افزود: قرار بود اعتبارات لازم در این حوزه در اختیار ما قرار بگیرد تا بتوانیم وام‌های 100 میلیون تومانی به خانواده معلول بدهیم که هنوز این اعتبارات تخصیص نیافته است. در حال حاضر 96 خانواده دارای معلول در انتظار دریافت وام ودیعه مسکن هستند.

وی با بیان اینکه سال قبل 24.5 میلیارد تومان خدمات موردی به معلولان ارائه دادیم، ادامه داد: امسال 16 هزار و 700 درخواست برای این خدمات داریم که 3 هزار و 400 درخواست هم در سفر ریاست‌جمهوری به آن اضافه شد که حدود 6.5 میلیارد تومان برای پاسخگویی به این خواسته‌ها هزینه کردیم و در حوزه خدمات درمانی 2 میلیارد تومان کمبود بودجه داریم.

27 هزار معلول قزوینی تحت پوشش بهزیستی هستند

معاون توانبخشی بهزیستی استان قزوین هم در این نشست جمعیت معلولان تحت پوشش بهزیستی استان را 27 هزار و 295 نفر عنوان کرد و گفت: از این جمعیت 12 هزار و 384 نفر معلول در شهرستان قزوین، 5 هزار و 269 نفر معلول در شهرستان البرز، 4 هزار و 117 نفر در تاکستان، 2 هزار و 784 نفر در بویین‌زهرا، 1845 نفر در آبیک و 896 نفر در آوج زندگی می‌کنند.

راحله جاتن با اشاره به تقسیم‌بندی جمعیتی معلولان استان قزوین از نظر نوع معلولیت اضافه کرد: 11 هزار و 642 نفر از معلولان ما معلولان جسمی-حرکتی، 5 هزار و 948 نفر معلولان گفتاری، 5 هزار و 443 نفر معلولان شنوایی، 5 هزار و 315 نفر معلولان بینایی، 6 هزار و 915 نفر معلولان ذهنی، 2 هزار و 92 نفر معلولان روانی، 508 نفر معلولان ضایعه نخاعی و مابقی هم سالمندان هستند.

وی با بیان اینکه 35 مرکز نگهداری و توان‌بخشی شبانه‌روزی در استان قزوین داریم، گفت: این مراکز شامل 9 مرکز توان‌بخشی معلولان ذهنی، 8 مرکز نگهداری و توان‌بخشی سالمندان، 5 مرکز ویزیت در منزل، 5 مرکز توان‌بخشی بیماران روانی مزمن، 3 مرکز توان‌بخشی معلولان جسمی‌حرکتی، 6 مرکز مراقبین در منزل و خانه کوچک هستند.

جاتن از وجود 23 مرکز توان‌بخشی و آموزشی روزانه در استان خبر داد و افزود: این مراکز شامل 5 مرکز توان‌بخشی معلولان جسمی-حرکتی، 5 مرکز توان‌بخشی ذهنی، 4 مرکز حرفه‌آموزی، 4 مرکز توان‌بخشی روزانه سالمندان، 2 مرکز روزانه ضایعات نخاعی و یک مرکز روزانه اتیسم هستند.

معاون بهزیستی استان قزوین با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون به معلولیت 2 هزار و 100 نفر در کمیسیون تشخیص معلولیت رسیدگی شده است، گفت: همچنین 2 هزار و 700 نفر دانش‌آموزان و 220 نفر از دانشجویان معلول هم از خدمات بهزیستی بهره‌مند شدند. در ضمن 60 نفر هم گواهی معافیت سربازی از بهزیستی گرفتند.

جاتن ادامه داد: همچنین در سال جاری به 100 نفر از معلولان هزینه ایاب و ذهاب داده شده و در ضمن 17 فقره مناسب‌سازی منزل و خودرو داشتیم و به 12 معلول هم پلاک ویژه معلولین واگذار شده است.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 895512