behnama
14 آذر 1401 - 10:44

خبرخوب|چشمتان به نفس‌های ارومیه روشن!/ خبرخوش اقتصادی؛ جریمه بی جریمه!

باران پاییزی می‌بارد و رحمت خدا بی‌منت بر سرمان جاری است. این روزها باید مواظب باشیم از معانی غافل نشویم.از مهربانی‌ها و مهربانی کردن‌ها،از دوستی‌ها و دوست داشتن ها. ایران مهد مهربانی و عاشقی است.

 گروه خبرخوب: باران پاییزی می‌بارد و رحمت خدا بی‌منت بر سرمان جاری است خواستم بگویم این روزها باید مواظب باشیم از  معانی غافل نشویم. از مهربانی‌ها و مهربانی کردن‌ها، از دوستی‌ها و دوست داشتن ها و حتی گاهی از لبخندی ملیح که در شلوغی مترو یا صف اتوبوس، لبخندی هر چند کوتاه بر لب کودکی می‌نشاند. از رد کردن هموطنی از یک خیابان شلوغ و یا حمل کیسه‌ای سنگین برای پیرمرد یا پیرزنی به امید یک دعای خیر. فقط می‌دانم مردم ایران همیشه مهربان بوده‌اند و تا همیشه تاریخ مهربان و عاشق بودنشان خارچشم دشمنان خواهد بود. ایران مهد مهربانی و عاشقی است. این بسته از خبرهای خوب هم تقدیم به ایرانیان مهربان، دوست داشتنی و همیشه عاشق.

 

 *پیوند پر برکتتان مبارک!

 همه جا چراغانی بود و بساط شربت و شیرینی برپا. ماشین‌ها هم کیپ تا کیپ ایستاده بودند تا میان این همه شور و شادی، سرنشینانشان کامی شیرین کنند. حال و هوای مسجد الغدیر گناباد و بوستان جنب مسجد هم، حسابی دیدنی بود. هر چه باشد عید بزرگ ولایت بود و چه بهانه‌ای بهتر از این که چنین شبی شروع عاشقانه یک سفر دور و دراز باشد.مرد جوان با کت و شلوار دامادی اش کنار عروس خانم ایستاده بود تا صدای بله گفتنش را از زیر چادر سفید گلدار بشنود و قند توی دلش آب شود. .کمتر از شش ماه، مسجد الغدیر باز هم آذین شد و ریسه بندان.انگار کنار شور و حال میلاد بانوی کربلا(س)، سور و بساط عروسی هم برپا بود! درست است! عروس و داماد خوش روزی ما تصمیم گرفتند با انتخاب سادگی، صفا و صمیمیت را همراه همیشگی زندگی مشترک خود در زیر یک سقف کنند. انتخابی که رهاوردش کوتاهی دوران عقد و آغاز زودتر یک زندگی عاشقانه هم شد. پیوند پر مهر وپر برکتتان مبارک!

 

*ایرانی همین است دیگر! فناناپذیر و همیشه ماندگار

حرف از خبرخوب که به میان می‌آید فرقی نمی‌کند از علوم و فنون باشد و درخشش علمی، از ورزش و افتخارات میدانی، از هنر و روح‌بخشی و جاودانگی، از در و دیوار شهر و بناهای تازه و فرسوده یا از محیط ‌زیست و دریا و جنگل‌ها. هر چه باشد مهم این است که از ایران باشد و ایرانی. مطمئناً حرف از کم‌آبی دریاچه ارومیه و رو به خشکی رفتنش که شنیدید دلتان حسابی لرزید! بالاخره این دریاچه یک حوضچه آبی بسته است و با آغاز فصل گرما و تبخیر بالای آب، تراز آن به شدت کاهش می‌یابد. البته طرح‌های انتقال آب به دریاچه می‌تواند به احیای آن کمک کند و نیروهای مسئول برای بازگرداندن حیات به این موهبت الهی در تلاش اند. اما یک خبرخوب که می‌دانم مثل دریاچه‌ دوست‌داشتنی ما حال دل شما را هم احیا می‌کند! با افزایش بارش‌ها، تراز دریاچه ارومیه طی ۱۵ روز گذشته بیش‌از ۶ سانتی‌متر افزایش یافت. چشممان روشن! البته عجیب نیست .ایرانی همین است دیگر! فناناپذیر و همیشه ماندگار.

 

 * پرواز پروانه ها

 دل توی دل کوچکش نبود. تا صبح خواب به چشمانش نیامده بود. مدام بلند می‌شد و چادر سفید با گلهای قرمز را به سر می‌کرد. با کلی ناز و ادا خودش را در آینه نگاه ودوباره آن را تا می‌کرد. قرار بود دختر کوچولوی این سالها، برای خودش خانمی بشود و آغاز بندگی اش را جشن بگیرد، آن هم در کنار نگاه مهربان امام مهربانی ها.حرم پر از پروانه‌های سرخ و سفید شده بود. ۱۰۰۰ پروانه که در سالروز میلاد حضرت زینب(س)، در جوار امام هشتم (ع) جمع شدند تا با حجابی زینبی، در مسیر عشق و بندگی پیرو راستین آن بانوی عشق و ایثار باشند. مراسم آغاز شد و صدای سلام در تمام حرم پیچید. «السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا(ع) .»

 

* این خبر خوش اقتصادی هم نوش جانتان!

خیلی وقت‌ها در هیاهوی مشغله ها و روزمرگی ها از تقویم و مناسبت هایش غافل می‌شویم. بی سر و صدا می آیند و می روند! اما پیشنهاد می کنم برگردید و به این یکی، نیم نگاهی بیاندازید! سیزدهم آذر ماه، روز بیمه بود که از قضا این بار حسابی دست پر آمده بود تا غافل گیرمان کند. سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی با پیشنهاد رییس کل بیمه مرکزی برای بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث موافقت شد و این امکان به صاحبان همه وسایل نقلیه موتوری برای استفاده از این بخشودگی با مراجعه به مراکز بیمه تا پایان آذرماه داده شد.» صاحبان وسایل نقلیه! دو هفته فرصت دارید. نه پرداخت جریمه، نه باز خواست برای نداشتن بیمه شخص ثالث. تاکید می‌کنم! همه جرایم گذشته تا پایان این ماه و بدون پرداخت هیچ جریمه‌ای .

*مادر است دیگر!

صدای اذان صبح در گوشش پیچید. مثل همیشه از جا بلند شد. وضو گرفت و جانمازش را پهن کرد. نمی دانم با خداوند چه می‌گوید و چه قول و قراری می‌گذارد که از آغازین لحظات روز، کمر همت می بندد و دست به کار خیر می شود. ساعت ۶ صبح است . اهل خانه کلی او را صدا می زنند و به دنبالش می‌گردند. فرزند نگران می‌شود. به طرف بالکن می‌رود. اما این بار هم مثل همیشه نگاهش به مهربانی مادر خیره می شود . مادر پتو و غذا به دست راهی خرابه کنار خانه شده است تا گرمای محبتش را مادرنه نثار کارتن خوابی کند که در انتهای خرابه خوابیده است. مادر است دیگر! چه می توان گفت!

 

*تا دیر نشده حق مادرانه هایش را به جا آوریم!

از مادر گفتیم! می گویند چراغ خانه است. راست می گویند. هر روز تا چشم باز می‌کنی، بی اختیار دلت می خواهد اولین تصویری که می بینی روی ماه او باشد و اولین صدایی که می شنوی صدای گرم و مادرانه اش. اگر هم کنار اینها دستی برسرت بکشد که دیگر نگو و نپرس!

بگذریم که یک بوسه بر دستانش زندگی را زیر و رو می کند. خداوند در آیه ۲۳ از سوره مبارکه اسراء می فرماید: «قَضیٰ رَبُّک أَلاّٰ تَعْبُدُوا إِلاّٰ إِیٰاهُ وَ بِالْوٰالِدَینِ إِحْسٰاناً إِمّٰا یبْلُغَنَّ عِنْدَک اَلْکبَرَ أَحَدُهُمٰا أَوْ کلاٰهُمٰا فَلاٰ تَقُلْ لَهُمٰا أُفٍّ وَ لاٰ تَنْهَرْهُمٰا وَ قُلْ لَهُمٰا قَوْلاً کرِیماً و پروردگارت فرمان داده: جز او را نپرستید! و به پدر و مادر نیکی کنید! هر گاه یکی از آن دو، یا هر دوی آنها، نزد تو به سن پیری رسند، کمترین اهانتی به آنها روا مدار! و بر آنها فریاد مزن! و گفتار لطیف و سنجیده و بزرگوارانه به آنها بگو!» پیامبر اکرم (ص) هم در تبیین مقام مادر می فرمایند: «أَلْجَنَّهُ تَحْتَ أَقْدامِ الْأُمَّهاتِ؛ بهشت، زیر پای مادران است.» یعنی اگر کسی بخواهد به درجات عالی بهشت برسد، باید به مادر احترام بگذارد و به او خدمت کند و رضایت او را به دست آورد. تا دیر نشده این نعمت الهی را قدر بدانیم و اگر کنار ماست به او عشق بورزیم و بر دستانش بوسه زنیم و اگر آغوش گرمش به رویمان بسته شده با ذکر و دعا و طلب مغفرت برای او حق مهربانی ها و مادرانه هایش را به جا آوریم.

خوش خبر باشید!

و اما سخن پایانی، خبرهای خوبتان را در قالب دلخواه خود (عکس، متن، فیلم، صوت و…) تولید کنید و آن را با هشتگ #خبر_خوب در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید تا هم دیگران را در حال خوش خودتان شریک کنید و هم ما بتوانیم اخبار شما را بازنشر کنیم. اگر هم تمایل داشتید در هریک از شبکه‌های اجتماعی که فعال هستید، خبرتان را از طریق اکانت khabar_khoub_iran@ یا شماره تلفن ۰۹۳۳۰۸۲۶۳۱۲ برای ما بفرستید. در این جشنواره فرقی نمی‌کند در ایتا و بله و روبیکا و گپ باشید یا در تلگرام و اینستاگرام و توئیتر و واتساپ؛ مهم این است که سهمی در حال خوش اطرافیان‌تان داشته باشید. منتظر خبرهای خوب شما هستیم. خوش‌خبر باشید.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 897714