behnama
08 دی 1401 - 21:17

به صدا درآمدن آژیر قرمز در حوزه جمعیتی کشور/ کاهش 3 هزار موردی موالید در آذربایجان شرقی

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی گفت: امروز آژیر قرمز در حوزه جمعیتی کشور به صدا درآمده و اگر امروز بیدار نشویم فردا به عنوان سالمند کسی را برای مراقبت و نگهداری نخواهیم داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، تراب محمدی پنجشنبه شب در نشست نخبگان، گروه های جهادی و تشکل های مردمی در حوزه جمعیت در استانداری آذربایجان شرقی جمعیت اظهار داشت: اگر به ۳۰ سال پیش برگردیم می بینیم در نتیجه اقدامات ماسونی که در حوزه جمعیت کشور شده، نرخ رشد جمعیت ۶.۵ درصد کشور به ۱.۵ درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: اکثر جمعیت ما در ۳۰ سال آینده سالمند خواهد بود و این معضلی برای آینده کشور است در حالی که لازمه اقتدار هر کشوری در هر زمینه منوط به جوانی جمعیت بوده و حل این مشکل تنها وظیفه دستگاه ها و مجموعه های دولتی نبوده و جز به دست زنان و مردان جوان این کشور حل نخواهد شد و مربوط به مشکلات اقتصادی نیست.

معاون استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: نیازمند تغییر تفکر عمومی در این خصوص هستیم چرا که رفاه امروز خانواده ها با وضعیت چند دهه قبل قابل قیاس نبوده و با وجود بهبود این شرایط رغبت خانواده ها به فرزندآوری کاهش یافته و این می طلبد که با تلاش نهادهای مردمی نرخ رشد جمعیت فعلی را تغییر دهیم.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در حوزه های اقتصادی چون تسهیلات ازدواج و فرزندآوری نیز گفت: مشکلی از بایت تخصیص اعتبارات در این بخش ها نداریم به طوری که در ۹ ماهه گذشته ۲۶ هزار نفر تسهیلات فرزندآوری را گرفته اند و پیگیر تامین زمین برای خانواده های دارای سه فرزند در شهر جدید سهند نیز هستیم و سال آینده با تحقق موضوع بازگشت مالیات ها و درآمد مربوط به مس سونگون به استان، شاهد افزایش ارائه تسهیلات بیشتر در این حوزه ها خواهیم بود.

محمدی با تاکید مجدد باید بر لزوم تغییر نگرش ها در حوزه فرزندآوری گفت: ۳۰ سال به ما گفته اند که فرزند کمتر زندگی بهتر و امروز آژیر قرمز در حوزه جمعیتی کشور به صدا درآمده و اگر امروز بیدار نشویم فردا به عنوان سالمند کسی را برای مراقبت و نگهداری نخواهیم داشت و حساسیت لازم در این زمینه از سوی مقام معظم رهبری و رییس جمهور نیز به کرات عنوان شده است.

کاهش ۳۰۰۰ موردی موالید آذربایجان شرقی نسبت به ۹ ماهه سال گذشته

زهرا کوهی مدیرکل امور بانوان استانداری و ستاد جمعیت آذربایجان شرقی نیز در این نشست اظهار داشت: به تاکید مقام معظم رهبری مقوله فرزندآوری و جوانی جمعیت امری بسیار مهم است و تشکل های مردمی به عنوان راهگشا در این حوزه بسیار اهمیت دارند چرا که استان ما رتبه سوم سالمندی کشور را دارد و در حوزه موالید نیز نسبت به ۹ ماهه سال قبل امسال تعداد تولد نوزاد در استان سه هزار مورد کمتر شده و از هر پیشنهاد و ایده ای از سوی نهادهای مردمی در حوزه برنامه اقدام و عمل بوم جمعیتی استقبال می کنیم.

پایان پیام/ ۶۰۰۳۶

منبع: فارس
شناسه خبر: 942826